Rudolf Desenský zkušenosti naši čtenářky.

 21.října 2006

Došla jsem k názoru, že se chovají jako v nějaké sektě.....

Napsala nám čtenářka našich stránek o svých zkušenostech s psychologem psů, jeho "diskuznim" forem, "poradnou" a lidmi kolem něj.

Přeji hezký den, ráda bych napsala takový příběh, který se týká pana Desenského!! Přemýšlím jak nejlépe začít...tak tedy od začátku.

Jsme mladá rodinka, máme roční dceru a já jsem v šestém měsíci těhotenství. Přez týden jsem do večera sama doma, a protože bydlíme v baráku, rozhodli jsme si pořídit si psa. Měli jsme možnost si vzít od mamky staforda, ale on je zvyklý spát v posteli a je horší jak malé dítě :-)...rozhodli jsme si vzít psíka z útulku, protože nejsme rodina, která by na tom byla finančně nějak skvěle. Momentálně prostě nejde, abychom vzali 10tis. a jeli pro papírové štěně. Dala jsem tedy na Seznamu.cz do vyhledávače-daruji štěně- a našlo mi to spousty stránek, kde lidé darují pejska jen za cenu očkování nebo tak podobně a tam jsem úplnou náhodou našla odkaz na stránky pana Desenského, inzeroval tam nabídku kavkazáka. Zaujalo mě to, protože můj muž tyto psy miluje a u své mamky dva má, no a díky tomuto inzerátu to vše začalo. Abych řekla pravdu tak jako laika mě to úplně pohltilo, psy miluji, a když si někde přečtete, že existuje někdo, kdo psům pomáhá tímto způsobem, jste ohromeni, ale bohužel realita je jiná.

Manželovi jsem vše ukázala, nejspíš ho to nevzalo jako mě, ale souhlasil se mnou. Zaregistrovala jsem se do fóra a zkoukla jsem nabídku psů z Krupé, také jsem zkoukla z TV Nova záznam jejich záchrany, pobrečela jsem si u toho a bylo jasno. Musím jednoho z těch chudáků mít. Napsala jsem panu Desenskému, dlouhý mail o nás, o tom jakého psa hledáme a proč a jeho odpověď přišla až za dva dny. V ní stálo Black. trochu strohá odpověď, ale co, to mi bylo v tu chvíli jedno. Jukla jsem na jeho fotku, a protože mám ovčáky ráda a tohle byl kříženec řekli jsme si s manželem, že tohle bude náš nový člen rodiny. Ale jsem ženská a ještě k tomu těhotná, tudíž hormony pracují na plné obrátky a já začala měnit názor. jeden den jsem chtěla krupáka, ale druhý den jsem chtěla štěně, zas na druhou stranu to bylo asi normální tohle moje váhání, mám roční dceru, a jako laik a ne zkušený kynolog jsem se obávala vzít si staršího psa nad jeden rok, jenže přeci byl od pana "Desenského" a ten tomu "rozumí".

Přesto jsme ten den vyrazili nejdříve do útulku v Pha-Tróji, mám s nimi dobrou zkušenost. Na netu jsem viděla nabídku šesti týdenních štěňat kříženců ovčáka, ale jak už to bývá nebyli tam a jiní pejsci tam byli nad dva roky a starší, takže jsme vyrazili do Ovčár.

Předtím než budu pokračovat bych měla zmínit, že týden před tím jsem volala panu Desenskému, že by jsme tedy o Blacka zájem měli a zda můžeme přijet, odbyl mě větou :" To je na mě dlouhá doba, zavolejte den před tím než přijedete!" a zavěsil. Mezitím jsem se v uplynulém týdnu dozvěděla, že Black přiběhl od nového majitele zpět do Ovčár, ale s tím už jsme seznámeni nebyli, kdybych si to nepřečetla vím prd.

Při příjezdu do vesnice jsme se místních museli zeptat jak se za panem Desenským dostaneme, lidé nás celkem neochotně navedli, když jsme přijížděli po polňačce, nestačili jsme se divit. Čekali jsme jednu stavební buňku a oplocený pozemek, podle toho co pan Dsenský píše-nemá peněz nazbyt-, ale ono to bylo jinak vypadalo to tam pomalu jak na nějakém ranči, zaparkovali jsme na parkovišti a báli jsme se, že nám psa ani nedá, protože jsme přijeli s našim dobrým, starým favoritem a vedle nás stálo několik velmi drahých aut.

Přijeli jsme celá rodinka-manžel, já a roční Eliška. Přišla za námi taková slečna , s ní jsme šli dovnitř , stáli jsme před několika kotci a čekali co se bude dít. Pořád jsem se ohlížela, čekala jsem odkud se vynoří pan Desenský, ale marně...slečna nám začala odpovídat na otázky a mezitím se snažila, házejícími kameny na kotec, utišit bígla(myslím, že také Krupák), který očividně měl radost a dával to najevo štěkáním. Po delším tichu, který nastal mezi naší a její komunikací došla do kotce pro Blacka, nejdřív ho nemohla dostat ven a potom zase za nim vlála, že jsem jen čekala kdy upadne. Pochopitelně mě to trochu vyděsilo, přeci jenom vím, co to je mít psa, který tahá(přeci jenom staford má o něco větší sílu), ale říkala jsem si že pes je nevyběhaný. Black nekoukal zrovna vlídně, ani neměl zájem o komunikaci s námi. Ptala jsem se proč utekl od posledního majitele a bylo mi zděleno, že neví.(nakonec jsem se na fóru dočetla, že Black zdevastoval pánovi zahradu, rozkousal kotec a bazén, a že ho pán chtěl nejspíš potrestat novinami na zadek, a proto utekl.Přeskočil plot a mašíroval si to zpět) .Pořád jsem váhala, nebyla jsem si jistá zda takového psa zvládnu, zda neublíží dceři, zda nepřeskočí plot a neuteče...přišlo mi to jako zrada...jasně jsem poukazovala na to, že hledám klidného psa, který se hodí k malým dětem, ale Black mi nepřišel jako moc milující a klidný pes. Řekla jsem tedy, že ať se nezlobí, ale že ne. Slečna vzala mobil a zavolala panu Desenskému, který byl od nás pár metrů...fotil si koně v dolním výběhu(nevím jak to mám jinak nazvat). Řekl jí ať nám dá Balůa, a že se na nás příjde podívat. V tu chvíli jsem měla vztek, přišlo mi to jako by námi opovrhoval, jen kvůli tomu, že jsme nedali na jeho "typ". Slečna došla pro Balůa, ten se strachy pokálel a nedalo se na něho ani sáhnout, ale ona pořád říkala, že je to zlatíčko a potřebuje jen lásku a rozmazlování, i když jsem váhala i tentokrát...nakonec jsem řekla proč ne. Mezitím přišel pan desenský,. nepozdravil, koukal do země...ruku mi nepodal...vyfotil psa a řekl ať ho krmíme masem...a tím to prosím zkončilo. nic nám neřekl, žádné rady nám nedal, jen řekl ať nám laskavě neuteče. Manžel radši dělal jako že tam neni, nechtěl se rozčilovat. A já?-neumíte si představit, jaké jsem prožila zklamání.Po těch všech přečtených stránkách na jeho webu, kde tvrdí jak Vám se vším poradí a vysvětlí. No, a naknec tohle.

Psa jsme po menším boji naložili do auta a vyrazili jsme. V autě byl moc hodný, sice ten smrad byl strašný, ale i v útulku psy smrdí. Začala jsem si všímat toho jak vypadá. Byl trochu pokousaný,měl vylámané zuby...byl v blbým stavu a pohublý. A vůbec nevypadal na dva roky. Doma jsme ho pustili na chodbu a do kuchyně, nažral se, napil a ležel, koukal vystrašeně a nedůvěřivě. Přijeli jsme pozdě, dali jsme spát dceru a za hoďku poté jsme šli spát i my. Docela dlouho byl klid, ale pak škrábání a rány, mám dost lehké spaní. Vzbudila jsem manžela, aby se šel podívat...otevřel dveře obýváku a pes vyrazil proti němu, snažil se ho chytit a pes ho lehce pokousal do ruky asi strachem. Zdevastoval dveře, snažil se nacpat za pračku, tak jsme mu v koupelně rozvítili a do rána byl klid. Bál se všeho i našeho kotěte, nenechal na sebe sáhnout. Byl ve stavu, kdy bych ho v životě do rodiny s dětmi nedala, ale je to jen můj osobní názor.

Během měsíce jsme z něho udělali "normálního" psa, který má rád aport, mazlení a procházky, mělo to ještě svoje mouchy, ale to byly maličkosti. Poněvadž očkování měl, veterináře jsme neměli potřebu navštívit, doma jsme odčervovací tabletky měli a tak nebyl důvod.

Ale pak začal být divný, vyrazili jsme na polikliniku do Prahy a tam nám veterinář řekl, je mu nejmíň 10let a má ndor, už tak veliký, že jediná možnost je injekce. Pak už na tom byl tak špatně, že by žil jen v bolestech a tak jsme se rozhodli. Bylo mi strašně!!!!! A můj manžel to snášel ještě hůř.

Tak se tak ptám- proč Ty lži???Proč né pravda???

Blbě to snášela i Ený(rok a půl stará fenka dobrmana), kterou jsme si nedávno vzali z útulku, je tak hodná a Elišku má nejradši, ale hodně si zvykla na Balůa, byli jak matka se synem...!

Ale budeme mít alespoň potomka. Balů stihl naskočit fenku Aski(také krupačka), která nedávno porodila dvě štěňata, aniž by majitelka měla info o tom, že je fena březí. Když to rozebírala na fóru všichni jí odsoudili.

Tady je rozhovor mezi ním a Desenským...je vytažený z fóra:

................................................................

A teď z trochu jiného soudku. Včera jsem byla s Askinou u veterináře a ten mi řekl, že si není na 100 % jist tím, že není Askina poskočená. Ve čtvrtek jsem měla jít na ultrazvuk - to jsem ale nestihla. Askina v noci porodila 2 štěňata. Mohl by mi pan Desenský vysvětlit, jak je to možné? Mě bylo řečeno, že už by jí štěňata nedoporučoval. Nechci nikoho napadat, ale pokud byla nakrytá, tak se to muselo stát na Ovčárech, ne? Jsem z toho opravdu odvázaná. Zajímalo by mne, co s nima mám asi tak dělat?!

Desenský:
Nech je rovnou uspat. Nechceš si snad nechat životaneschopné naprosto zdegenerované potomky fenky, která nemá ani na odchov zdravých štěňat. Ty feny jsou natolik strhané, že u nich nejde rozpoznat hárání, jelikož nebarví, ani se nechovají jako běžné háravky. Po změně diety ze šrotu v Krupé na kvalitní krmivo tady mají tak rozházený rytmus, že některé fenky hárají skoro ob měsíc. Problém je v tom, že odstavit všechny fenky kvůli tomu preventivně na samotky mi přijde s ohledem na správnou resocializaci nereálné.

bzw. poskočení můžou být leda králíci, fenka může být leda nakrytá...

Já ho z ničeho neobviňuji, ale nepočítala jsem s tím, že si přivezu i prcky. No včera po dlouhé debatě jsme se rozhodli si je nechat. Vím, že Ruda říkal utratit, ale nemám na to. Aski je z nich celá paf a nevím, jak by zareagovala, kdyby jsme jí je vzali. Ještě s ní nemáme takové pouto a možná by se nám potom stranila ještě víc - uvidíme. Jedno štěndo si vezmeme s Aski do nového baráčku a druhé zůstane u našich s naším druhým psem. Když budou nějaké problémy, tak je můžeme nechat uspat kdykoliv. Měla jsem strach jak na nás bude reagovat Askina a když jsme si je chtěli vzít podívat jestli jsou v pořádku, tak zavrčela, ale nechala si je vzít. Ale moc jsem jí teda nevěřila. Ráno se teda po mě 1 ohnala a pak si dala pohov, když jsem jí začala hladit. Když jsem u toho hlazení, tak poslední 3 dny, když jí hladím, tak se začíná trošku olizovat. Je to dobré znamení nebo to nic neznamená? Já vím, že Ruda nebude souhlasit s tím, co jsem udělala, ale rozhodla jsem se tak a doufám, že tím neublížím jak Aski tak prckům - jo abych nezapoměla - je to páreček

Desenský:
Nejde o to, s čím souhlasím nebo nesouhlasím. Tohle není první vrh štěňat, která se krupským fenkám narodila, ale čtvrtý nebo pátý. Už sem přišla většina fenek březích a zpočátku se tu řešilo několik vrhů štěňat. S našimi veterináři jsme ta štěňata, co přežila důkladně prohlédli. Měli rozštěpy pater, páteře, některé z nich nedovřené lebky a spousty jiných genetických vad způsobených přímým imbredem. Je nesmysl tvrdit, že se dají uspat kdykoli. Aby to neublížilo fence, je zapotřebí to vyřešit maximálně do 48 hodin, než začne plná tvorba mléka. Nechat krutě zdegenerovaná štěňata a čekat jestli se dožijí alespoň půl roku, mi připadá mnohem brutálnější, než použít rozum a vyřešit to dokud je čas. I kdyby přežilo alespoň jedno štěně přes půl roku, bude mít v dospívání tolik zdravotních problémů, od náchylnosti k torzi přes dysplazie a jiné vývojové vady, že bych tu popsal celou stránku, než bych ti vypsal alespoň běžné očekávané eventuality. Teď to ta fenka ještě rozchodí, stačí hodně pohybu a doladit hladiny minerálů a cukru. Jestli se fenka olizuje, znamená to jen vyšší opatrnost. Na závěr ti dám jednu dobrou radu. Vykašli se na city a zapni rozum. Víš proč se tehdy v Krupé nenašlo ani jedno malé štěně a proč jsem s posledními zde narozenými štěňaty ani nejel osobně na veterinu?...

...ale p.Desenský na předešlé straně o podobných komplikacích už psal. Podle mě je ted nejdůležitější prckům držet palce a zamezit dalšímu rozmnožování Krupáčků mezi sebou. Dyť je to hraní si na Bohy, nechat je mezi sebou rozmnožovat a pak utrácet pro neživotaschopnost. Nebylo by možné fenky z Krupé vykastrovat, když mají tak časté a špatně rozpoznatelné hárání?

Desenský:
Psalo se o tom už na starém fóru ve veřejně přístupné sekci mikroazylu a psů z Krupé. Ty psy mezi sebou nerozmnožujeme, to je totální blbost. Ty fenky sem nakryté už přišli z Krupé. Jediné nakrytí odtud bylo u Eny a teď u Askiny. Předpokládal jsem, že, když mají holky na horním psinci vlastní fenky, poznají hárání alespoň v době možného krytí, když už jsou několikrát denně v kotcích a jsou tam od rána do večera pořád. Nepoznají nic, tak to zase musím hlídat já osobně.
Co se týče kastrací, dlouho o něm uvažuji, jenže ... Sežeň mi tak padesát tisíc a já je nechám ještě ten den vykastrovat všechny. Jestli si myslíš, že je to jenom jednorázová cena operace, tak nemáš ty správné informace o kastraci feny. Možná to ještě nevíš, ale nemám na krku jenom krupáky, ale také všechna zvířata z dolního psince, do toho sháním prachy, abychom to tady vůbec přežili, nový plac, kdy musím jezdit na druhý konec Republiky a vidět to osobně a do toho mi sem jezdí poměrně dost lidí denně, kteří potřebují pomoci se psy. Jestli myslíš, že režim, který tu byl o táboření byl normál, tak se mýlíš, tehdy jsem stopnul všechny lidi, kteří potřebovali přijet a přehodil jsem si je na dobu, až odjedete a vlčouni na Slovensku mě v tu dobu také neviděli. Když si to sečteš a podtrhneš, vyjde ti z toho, že na krupáky mám jen tolik času, kolik potřebují k tomu, abych jimi zaúkoloval všechny, kteří se kolem nich motají a ty učím na všechno se ptát a všechno sledovat.
Abych věděl, jak se ti psi chovají k cizím lidem, musím se jim do jisté míry také odcizit, proto je v poslední době sleduji jen zdálky, jinak bych nedokázal spočítat jejich sociální změny po odchodu od nás do nového domova. Z čehož vyplývá, že jim nechodím do kotců, když nemusím a jen dohlížím na to, aby se o ně programově správně starali všichni, kdo o to mají zájem. Askina konkrétně hárala do dvou týdnů, kdy sem přišla, potom ještě jednou a to jsme ji také odstavili. To že hárala potřetí, už tady nikdo nebyl schopen zaregistrovat. Jejich hárání není vždy s krvácivými výtoky a přezky mají oteklé pořád, jelikož se tam množili pořád. Ber to tak, že kdybych všechny fenky odstavil do samostatných kotců, neměli by vazbu na smečku, s čímž by byly starosti při zařazení do smečky, nebo by nezvládali chování na procházkách, když se potkají s jinými psy. Už tak se většina krupských fenek mezi sebou nesnáší, tudíž nemohou být po dvojici fena-fena, ale jen fena-pes. U těch mladých fen, jako je třeba Můra, jsem si všiml i jejího třetího hárání, i když mi to rozum moc nebral, protože přišli v dubnu (je září, tak si to spočítej), ale třeba u Asty (nejstarší z krupáků), se nedalo identifikovat ani krycí období hárání, i když jsem si udělat hloubkový stěr. Ty poznáš skryté hárání? Já z 99% ano, ale ne u fen, které byly panmikticky množeny několik generací.

Ještě doplním informaci k tomu imbedingu. Jeden z lidí z té vesnice mi poslal mail, kde psal, že ti psi tam byli více než deset let, z čehož vyplývá, že Asta, která je sice nejstarší, není první zakladatelkou rodu, ale už ona je zdegenerovanou dcerou sobě příbuzných jedinců... Prohledejte někdo svoje fotky, kde je Askina v kotci před dvěma měsíci. podle mne to byl buď Čip nebo Balů. Celá smečka je si přímo příbuzná.

Ahoj, nemohl by mi někdo poradit, jak na Askinu? Nechce se nechat pohladit a jakmile dám do boudy ruku (máme odklopný vrch boudy) a chci si ji pohladit tak začne vrčet, nahodí zlý pohled a dnes když jsem jí chtěla pohladit tak po mě cvakla. Vrčí teda jak o život. Jediné co jí nevadí, tak když jí dávám misku se žrádlem. Do té doby, než ho položím a chci si ji pohladit. Do včerejška si nechala v klidu vzít štěňata po jednom a bez problémů. Potom jsme jí je vrátili a byla v pohodě. Nevím, jak jí dát najevo, že to nesmí. Díky

Desenský:
Nemáš její důvěru. Nechala by sis od kdekoho sáhnout do kočárku? Svým nadšeným rozhodnutím jsi vstoupila na nejtenčí led. Pokud sáhneš silou nebo agresí do fenky, která se nenarodila mezi lidmi, tak ji navždy ztratíš, nebo budeš budovat vztah založený na důvěře roky, pokud ti to vůbec někdy vyjde. Jestliže ji budeš chlácholit a přemlouvat, ztratíž nad ní autoritativní kontrolu a navždy tě přestane brát jako výše postaveného jedince ve smečce, kterého potřebuje ke svému životu. Budete jen žít vedle sebe jako rozvedení manželé. Víš proč má Askina tolik šrámů na hlavě? Musela se sama za sebe protloukat životem. Žádný člověk jí s tím ve smečce na statku v Krupé nepomohl, proto lidi nijak zvlášť k životu nepotřebuje... Znám desítky důvodů, kterými obhájím své rozhodnutí (zde máš další z nich), ale znám jen dva, jimiž lze obhájit to tvoje. Víš kdo jediný může samici ve smečce sebrat její čerstvě narozená štěňata? Jeden z Alfa-páru. Jenže ti už je zpátky pod samici nikdy nevrátí... Vím, že mě ještě neznáš, ale když něco řeknu stručnou krátkou větou, nikdy to není polemika nebo volba, ale výsledek 20ti let skutečné praxe s žitím ve smečce. Jste lidé, proto každý z vás máte zcela jinak sežazené priority a úhly myšlení, než jak je suverénně řadí, ale i žijí zdivočelí a deprivovaní psi nebo vlci.

................................................................

Došla jsem k názoru...že se chovají jako v nějaké sektě. On pan dokonalý, oni slušně poslouchající ovečky.

P.S. Pár dní potom, se majitelka jiné krupačky ptala na radu a popisovala obtíže feny...Desenský jí řekl, že to je torze žaludku.Víte co to bylo?Těhotenství. majitelka štěńatům život ušetří, protože podle ultrazvuku jsou v pořádku!!!!

Jaroslava Toboříková

Související články

Pravda o Joshovi očima Mirky Rueda, jeho chovatelky.
Pan Ivo Eichler se představuje.
Ivo Eichler - článek o Rudolfu Desenském (Vyšlo v PPČ 5/2004)
Příběh jednoho pejska z Krupé a ukázka, jak radí psycholog psů.
Rudolf Desenský očima jedné čtenářky.
Rudolf Desenský a zkušenosti naši čtenářky.

Starší články:

Blesk-výhrady k článku o Rudolfu Desenském.
Rudolf Desenský v dopisech našich čtenářů I.
Rudolf Desenský-velké shrnutí 1
Otázky pro pana Desenského
Chcete mít odlišný názor?
Rudolf Desenský-úvod
Postřehy paní Kateřiny 2
Postřehy paní Kateřiny 1
Psycholog psů nebo pohádkář?
R.Desenský umí psům vymazat vzpomínky!
Sprostota přicmrndavačů
Protiklady na entou
Není to příliš?
Lže či nelže?
Lže či nelže-část 2
Zázrak? Šarlatánství?
Zášť místo dialogu
Názory z internetu
Výběr z médií 1
Výběr z médií 2
Brněnská Kociánka
Slušnost ?? :-))