Pravda o Joshovi očima Mirky Rueda, jeho chovatelky.

 21.října 2006

Opět se ukazuje, kdo lže a vymýšlí si!.

O Joshovi jsme psali již dva články, k dispozici jsou zde a zde.

Stále jsme sklízeli vlnu kritiky, neboť jakákoliv vina pana Rudolfa Desenského na smrti Joshe byla popírána.
Nyní se nám k případu vyjádřila osoba ve věci z nejpovolanějších, chovatelka Joshe paní Mirka Rueda.

Mirka Rueda - moje verze, jak to skutečně bylo s Joshem

Josh byl u Rudy skoro rok. Za tu dobu ho Ruda dvakrát zkusil umístit. Přesto, že mi řekl, že Josh nemá rád ženy, poprvé ho přenechal právě ženě. Ta se prý na něho chodila dívat k Rudovi a když to prý vypadalo dobře, tak ji ho Ruda dal domu. Tam se pes brzy otřepal a milou pani kousnul do ruky. Takže se vrátil k Rudovi. Pak dlouho nic, načež se o psa zajímala nějaká rodina z vesnice nedaleko od Rudy. Dal jim ho na zkoušku domů, nicméně byl tam prý problém, kdy otec ze zmíněné rodiny prišel o práci a pil. Josh opilce zřejme nerespektoval a jednoho dne ho prý kousl do zadku, takže si vysloužil opět návrat na Ovčáry. Po tomto incidentu se dobrého půl roku o psa nikdo nezajímal.

Pak se najednou ozvali dva lidé. Jistý "Sioux" z Rudova fora a jiz zmíněná paní ze Švýcarska. Tito lidé kontaktovali přímo mne a já se jich obou ptala na spoustu věcí, podmínky, zkušenosti se psy atd. Řekla jsem jim také vše, co jsem věděla o Joshovi a jeho situaci, nicméně informace o psu jsem měla pouze od Rudy, protože už bydlím asi 2,5 roku v Belgii a do ČR jezdím asi jednou až dvakrát za rok. Z toho, co jsem vyrozuměla, jsem došla k závěru, ze k Siouxovi by pes jít neměl, neboť jeho manželka již předem měla ze psa obavy a taky měli dvě děti. Naopak paní ze Švýcarska se zdála být v pohodě, protože žila na polosamotě, na farmě s koňmi. Navíc měla práci pouze na půl úvazku, a tedy hodně času se psu věnovat. Také spolupracovala úzce s místním útulkem pro psy, pomáhala jim psy umisťovat a měla dost zkušeností se psy odloženými, problematickými atd. Její nejlepší přítelkyně navíc byla nejen členkou tohoto útulku, ale take psí cvičitelkou. Švýcarka také již předtim jednoho ČSV z útulku vlastnila, pes nedávno umřel (věkem).

Oběma těmto lidem jsem napsala, ať se jdou k Rudovi podívat, že Ruda má posledni slovo, neboť pes je u něho, ví sám nejlépe, jak se chová a kdo by si ho měl k sobě vzít. S tím, že předpokládám že větší šanci má paní ze Švýcarska. Rudovi jsem sama telefonovala, ten řekl ať si ta dáma ze Švýcarska přijede. Že si není jistý, jestli by ji ho mohl dát, ale když to nevyjde, tak že ji dá Fredyho. Domluvili se tedy na sobotu (už nevím datum). V sobotu k večeru jsem volala Rudovi, jak to dopadlo. Ruda mi řekl, že:" Jak jsem ji viděl, tak mi bylo jasné, ze toho psa zvládne. Byla tady asi hodinu a půl a bylo to v pohodě. Už včera večer jsem měl takový pocit, že to bude fajn, tak jsem vzal psa očipovat a udělat mu pet passport. U některych psů je to půl na půl, ale tady jsem si celkem jistý, že toho psa už na Ovčárech neuvidíme, že to bude fajn."

Čili se mi dost ulevilo a měla jsem radost. Asi v neděli mi mejlem prišly od Christine fotky Joshe. Měl na nich dlouhé vodítko, neměl náhubek. Pes se tvářil celkem šťastně, paní taky. Všechno se zdálo byt v pohodě.

V pondělí večer, asi kolem desáté, u nás zvonil telefon a byla to Christine. Třásl se ji hlas, volala kvůli Joshovi a vylíčila mi, jak pes napadl bratra jejího přítele. Celé to nebudu popisovat, už jsem to psala stokrát. Poslední věc byla, ze pes je uvázaný v jedné místnosti a nemůže se k němu nikdo přiblížit, protože je agresivní. Pokousaný už byl na cestě do nemocnice. Že si psa nemůže nechat, že by se ho nyní bála, ale že ho odveze zpátky k Rudovi, třeba hned druhý den. Řekla jsem ji, ať nechá psa uklidnit, ať k němu nikdo zatím nechodí a že hned zavolám Rudovi, co máme se psem dělat. Bylo asi půl jedenácté, volám Rudovi na mobil a líčím mu, co se stalo. Rudova reakce: "No, to se nedivím, to jsi dneska asi osmá, kdo volá. Asi je něco na měsíci nebo co, psi dneska hrozně blázní." Říkám, že to nám teda teď nepomůže, a že paní asi navrhnu, aby psa zkusili nadopovat nějakými léky na uklidnění, napařit mu náhubek a pak zavřít do kotce. Pokud by to nešlo, tak asi že bude muset zavolat policii nebo utulek a psa střelit uspávačkou.

Ruda:" Jo, tak nějak to udělejte, hlavně ať se uklidní a ráno se uvidí." Říkam Rudovi, že Švýcarka si psa po tomto incidentu nechce nechat, ale že mu chce psa privézt zpátky. Žádná reakce. Říkám - Rudo, má ti toho psa vézt zpátky? Máš tam na něj vůbec místo, vím že tam máš problémy. Asi by bylo lepší ho nechat utratit. Ruda:" Noooo, tak jestli chce, ať ho sem teda přiveze. Tak se nějak rozmyslete a dej mi pak vědet, jak to dopadlo."

Volam zpátky Švýcarku, domlouváme se na tom, ze psa nechají uklidnit, případně nadopovat léky, pak mu dají náhubek a zavřou do kotce. Říkám ji, že Ruda vlažně souhlasil s tím, aby psa přivezla zpátky. Zároveň ji říkam, že si myslím, ze pes není bezpečný a rozhodně ne převychovaný a že mám obavy, že se ho Ruda pokusí brzy znovu umístit a pak by pes mohl někoho nedejbože i zabít. Doporučuji paní, ať si to rozmyslí a říkám, ze by asi bylo lepši ho nechat utratit.

Druhý den rano mail od Švýcarky ve schránce. Píše, že psa nechala vyšetřit veterinářem. Poradila se s Klubem chovatelu ČSV ve Švýcarsku a také s útulkem a se svou přítelkyní. Všichni se shodli na tom, že pes je nepředvídatelný, potencionálně nebezpečný a nikdo z nich by si netroufl s nim pracovat. Na základě tohoto a domluvy se mnou se nakonec rozhodla a psa nechala utratit. Z celého stavu věcí je totálně zdrcena, pláče kudy chodí a viní se ze špatného rozhodnuti. (Ještě po týdnu, kdy jsem ji znovu volala, byla totálně mimo a zapřisáhala se, ze už nikdy nechce mit žádného psa.)

Volám Rudovi, že pes byl nakonec utracen. Rudova reakce: "No, ono se to tak asi mělo stát. Nevím proč, ale některý věci se prostě stávají a asi to tak mělo být." Říkám, že jsem informaci o utracení dala na Rudovo forum. "Ne to tam nedávej, už je to tam? tak já to hned smáznu. Nechci, aby to lidi věděli, ať si myslí, že je pes v pořádku. Je to tak lepší."

Později, když se informace o Joshove utracení přece jen provalila, a začaly nekonečné diskuze na netu, se Ruda na svých strankach pod nátlakem přiznal, ze v osudné ponděli večer, kdy jsem volala, měl v sobe několik piv a pořádně neví, co mi říkal. Bůhví, jestli pořádně věděl, co jsem mu říkala já...

Stojím za tím, že utracení Joshe byl správny krok. Pes pokousal jednu osobu než se dostal k Rudovi, během Rudovy "převýchovy" pokousal dva lidi a po příjezdu do nového domova ve Švýcarsku skoro zabil člověka. Takový pes rozhodně neni převychovaný, ani bezpečný. Je asi malo lidi, kteří by byli schopni takového psa mít doma a zajistit, aby nikomu neublížil. Pes mohl byt naživu a v pořádku, jen kdyby zůstal permanentně u Rudy. Protože jsem věděla, že se na to nemohu spolehnout a nemohu věřit tomu, ze pes zůstane doživotně u Rudy, nechtěla jsem riskovat, že pes pokouše nebo přizabije někoho dalšího. Proto jsem doporučila, aby byl raději utracen.

Mirka
Komentářů by se dala napsat spousta..napíši jen pár....
Líbilo by se subjektům, kteří život a činnost Rudolfa Desenského sponzorují, kdyby znali tento příběh ...????....myslíte, že je tento příběh jediný podobného charakteru...???....jedná se u pana Rudolfa Desenského opravdu o převýchovu..???

Související články

Pravda o Joshovi očima Mirky Rueda, jeho chovatelky.
Pan Ivo Eichler se představuje.
Ivo Eichler - článek o Rudolfu Desenském (Vyšlo v PPČ 5/2004)
Příběh jednoho pejska z Krupé a ukázka, jak radí psycholog psů.
Rudolf Desenský očima jedné čtenářky.
Rudolf Desenský a zkušenosti naši čtenářky.

Starší články:

Blesk-výhrady k článku o Rudolfu Desenském.
Rudolf Desenský v dopisech našich čtenářů I.
Rudolf Desenský-velké shrnutí 1
Otázky pro pana Desenského
Chcete mít odlišný názor?
Rudolf Desenský-úvod
Postřehy paní Kateřiny 2
Postřehy paní Kateřiny 1
Psycholog psů nebo pohádkář?
R.Desenský umí psům vymazat vzpomínky!
Sprostota přicmrndavačů
Protiklady na entou
Není to příliš?
Lže či nelže?
Lže či nelže-část 2
Zázrak? Šarlatánství?
Zášť místo dialogu
Názory z internetu
Výběr z médií 1
Výběr z médií 2
Brněnská Kociánka
Slušnost ?? :-))