Pitbull-jak vybrat štěně?

  21.července 2006

Štěně pitbulla-jak dobře vybrat a nenaletět?

Dovolím si předeslat, že pořídit kvalitní štěně pitbula není vůbec jednoduché pokud tomu nevěnujete dostatek času a nezískáte předem spoustu vědomostí, je pravděpodobnost, že nevyberete dobře minimálně alarmující.

Přečetli jste si články CHCETE ŠTĚNĚ PITBULLA? a JE PITBUL NEBEZPEČNÝ? o stavu tohoto úžasného plemene v českých zemích a přesto stále dál trváte na tom, že chcete štěně pitbulla?

Pokusím se Vám tedy napsat svůj názor, jak bych dnes štěně tohoto úžasného plemene, kterým Americký pitbullterrier nesporně je, vybíral já.

Jak začít?

Určitě doporučuji zjistit kontakt na co nejvíce chovatelů plemene. nejlépe všechny kontaktovat, navštívit a udělat si obrázek jak o plemeni, tak o konkrétních chovatelích.

Hurá! Jdeme nakupovat!

Zde bych velmi apeloval na Vaši ochotu překonat vlastní nedočkavost a více než kdy jindy podrobiti se heslu DVAKRÁT MĚŘ, JEDNOU ŘEŠ! neboť vybíráte společníka na hezkých pár let a to navíc zástupce dosti specifického plemene Americký pitbullterrier.

Počkejte raději dva roky na ten správný vrh a správně štěně-podpoříte tak opravdové chovatele!

Kontakty máme, co dál?

Opakovyným kontaktem s chovateli si jednak uděláte názor na jednotlivé z nich a taky zjistíte větší kus reality o psech a plemeni Americký pitbullterrier.

Zkuste s chovateli navazovat spíše kamrádské a přátelské vztahy než jim hne vyzradit, že chcete štěně.

Na jaké použití psa chceme?

Na tomto místě nelze rozebírat, jak vybírat štěně na chovatelské účely, budeme tedy předpokládat, že si hodláte pořídit štěně pitbulla coby společníka.

Jaké obecné požadavky by tedy štěně mělo splňovat?

Váš malý pitbulek by měl být jednou vyrovnaný, sebevědomý, inteligentní, zdravý, lidi bezmezně milující a vitální pes.

Proto, abychom mohli odhadnout pravděpodobnost výskytu těchto vlastností u štěněte, se je třeba porozhlédnout po tom, jaké vlastnosti mají předkové štěněte. Je tedy dobré si vytipovat několik chovatelů a několik jejich zamýšlených spojení a získávat co možná nejvíce informací o psech z těchto spojení a jejich předcích.

Koho ale tedy vybrat? Podle jakých kritérií? Které chovatele a které psy.

Osobně bych dal přednost chovatelům, kteří mají buď psy pracovně úspěšné nebo alespoň prověřené nebo psy z takovýchto linií---rovněž také chovatelům, kteří mají více chovných zvířat...tedy nejspíš bych nebral od někoho, kdo má jednoho či dva pitbuly a na obou množí potomstvo.

Pitbull je pes, který je člověkem vyšlechtěn pro zápas a je tedy nutné, aby takovýto pes byl i nanejvýš vyrovnaný a sebejistý, proto mé doporučení vybírat z tzv. prověřovaných linií.

V opačném případě, kdy pes nepochází z prověřovaných linií je minimálně slušná pravděpodobnost, že pes bude nevyrovnaný, zbytečně agresivní a mnohdy i špatně socializovatelný v některých směrech.

A jak tu dlouhou dobu přečkat?

Rozhodně po celou dobu pilně studovat prakticky i teoreticky vše o psech a pitbulech obzvláště.

Pokud se na štěně opravdu těšíte, doporučuji nenechat vychladnout kontakty s lidmi okolo psů i pitbulů, navštěvovat se a sledovat, co kde a jak který chovatel činí, jak se o psy stará, jaké jim vytváří podmínky k životu.

Na základě vyhodnocení chovatelů na straně jedné a psů na straně druhé byste měli být schopni vytipovat nejvhodnějšího chovatele a vrh pro Vás.

Nepodcenit!

Celou dobu až do pořízení štěněte se snažte zjistit o psech a lidech, které preferujete co nejvíce informací a pokuste se oddělit špínu a pomluvy, kterých je vždy hojně od reality.

Pořízení štěněte.

Tato finální fáze je stejná jako u istatních plemen, tedy doporučuji Vám nechat si Vašim právním zástupcem sepsat kvalitní smlouvu, díky niž se štěně stane opravdu jednoznačně Vašim majetkem a která ošetřuje další náležitosti.

Při samotné koupi štěněte pak doporučuji zkontrolovat základní věci (leskla srst, nenafouklé bříško, žádné výtoky, váha a velikost adekvátní věku, žádné viditelné defekty, neapatičnost, štěně by mělo být zvědavé a kontaktní, reagovat na zvuky, očkované, odčervené atd atd)

Nicméně vzhledem k tomu, že dodržíte veškeré předchozí body, budou toto pro Vás již naprosté samozřejmosti.

Související články

Pitbull-jak vybrat štěně?
Je "český" pitbull nebezpečný?
Chcete si pořídit štěně pitbulla?